Nowa strona www naszej firmy
15 maja 2017
Jak rozliczyć pit 8c?
20 grudnia 2017

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?

Osoby prowadzące własne przedsiębiorstwo i zatrudniające pracowników niepełnosprawnych mogą uzyskać dofinansowanie z PFRON. Polega ono mianowicie na pewnych dopłatach do comiesięcznej pensji. Aby otrzymać takie wsparcie trzeba spełnić pewne określone warunki.

Osoby prowadzące własne przedsiębiorstwo i zatrudniające pracowników niepełnosprawnych mogą uzyskać dofinansowanie z PFRON. Polega ono mianowicie na pewnych dopłatach do comiesięcznej pensji. Aby otrzymać takie wsparcie trzeba spełnić pewne określone warunki. Warto więc dowiedzieć się, jak uzyskać tego typu dofinansowanie z PFRON.

Warunki otrzymania dofinansowania z PFRON

Zanim przeanalizujemy warunki otrzymania dofinansowania z PFRON, to warto wyjaśnić, co to jest. Otóż jest to Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czyli fundusz powołany, aby umożliwiać dofinansowywanie rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Organizacja ta ma także za zadanie realizowanie rozmaitych celów pokrewnych wiążących się z osobami, mającymi orzeczony stopień niepełnosprawności. PFRON ma między innymi umożliwiać integrację społeczną oraz podjęcie pracy. Stąd też PFRON dba o przeciętne wynagrodzenie pracowników niepełnosprawnych. Przedsiębiorcy mogą więc uzyskać tego typu dodatkowe pieniądze. Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON? Przede wszystkim pracodawca musi pamiętać o zarejestrowaniu danego pracownika w ewidencji funduszu PFRON. Bardzo ważne jest również to, aby pracownik został zatrudniony zgodnie z panującym prawem. Przy tym warto mieć też świadomość, iż osoba zatrudniona nie może pobierać emerytury.

Na co można dostać dofinansowanie z PFRON

Okazuje się, że istnieją różne rodzaje dofinansowania i nie tylko mamy możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy na pensję dla pracownika. Warto więc dowiedzieć się, na co można dostać dofinansowanie z PFRON. Tego typu pomoc wypłacana jest w momencie, gdy realizowane są działania mające na celu usunięcie barier architektonicznych. Poza tym dofinansowania z owego funduszu mogą być też przeznaczone na koszty wyposażenia miejsca pracy osób niepełnosprawnych czy zorganizowania specjalnego szkolenia.

Kto musi płacić do PFRON

Przedsiębiorcy zatrudniający przynajmniej dwudziestu pięciu pracowników powinni mieć świadomość, iż mogą być zobowiązani do dodatkowych opłat. Kiedy płacimy do PFRON? Do uiszczenia takiej opłaty są  mianowicie zobowiązane osoby, których wskaźnik zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych jest poniżej 6%. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest więc umożliwienie pracy osobom mającym orzeczenie o niepełnosprawności. Ile można dostać dofinansowania z PFRON? To zależy od wymiaru pracy oraz stopnia niepełnosprawności pracownika. Warto dokładnie dowiedzieć się, jak liczyć takie dofinansowanie z PFRON.

Jeszcze niedawno uzyskanie funduszy typu dofinansowanie z PFRON było dość skomplikowane, jednak obecnie fundusz ten postanowił ułatwić owo zadanie przedsiębiorcom. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mają większe szanse na zatrudnienie, natomiast przedsiębiorcy mogą uzyskać dodatkowe pieniądze przeznaczone na ich pensję bądź też odpowiednie przystosowanie miejsca pracy. Takie dodatki mogą uzyskać nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również i te mniejsze.