Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?
11 października 2017
Co warto wiedzieć o amortyzacji?
29 grudnia 2017

Jak rozliczyć pit 8c?

Dla wielu przedsiębiorców pit 8c wydaje się być czymś skomplikowanym. Otóż przede wszystkim musimy mieć tutaj świadomość, iż dokument ten nie jest zeznaniem podatkowym, lecz specjalnym formularzem, w którym należy wykazać przychody kapitałowe oraz przychody z innych źródeł.

Dla wielu przedsiębiorców pit 8c wydaje się być czymś skomplikowanym. Otóż przede wszystkim musimy mieć tutaj świadomość, iż dokument ten nie jest zeznaniem podatkowym, lecz specjalnym formularzem, w którym należy wykazać przychody kapitałowe oraz przychody z innych źródeł. Mowa jest o wszelkich dochodach, od których nie były pobrane jakiekolwiek zaliczki na podatek dochodowy. Otóż obowiązek odprowadzenia takiego podatku należy do podatnika.

Rozliczenie dokumentu pit 8c w zeznaniu rocznym

Tak naprawdę pit 8c nie jest skomplikowany i z łatwością można się dowiedzieć jak rozliczyć go w zeznaniu rocznym. Przede wszystkim musimy się dowiedzieć, co uwzględniamy w tego typu dokumencie. Otóż wśród przychodów z innych źródeł wymienić można wszelkie korzyści majątkowe, które to nie są związane ze stosunkiem pracy czy prowadzoną działalnością gospodarczą. Można wymienić tutaj kilka możliwości jak na przykład alimenty, dotacje, stypendia czy zasiłki. Co ważniejsze istotne są tutaj również jakiekolwiek umorzenia czy nagrody. Jak rozliczyć pit 8c w zeznaniu rocznym? Otóż należy uwzględnić wszelkie takie dodatkowe pieniądze. Formularz ów jest dość jasny, w związku z czym nie powinniśmy mieć większych problemów z jego wypełnieniem.

Pit 8c – kwestie formalne rozliczenia rocznego

Warto też dowiedzieć się jak się ma pit 8c a rozliczenie roczne. Otóż przede wszystkim musimy mieć świadomość, iż naszym obowiązkiem jest uwzględnienie tego typu dodatkowych dochodów. Dlatego też, musimy wykazać wszelkie kwoty, o których była mowa wcześniej. Wiele osób nie wie też na jakim formularzu należy rozliczyć pit 8c. Otóż jest to standardowy formularz PIT- 36. To na tym jednym dokumencie musimy wykazać nasze wszystkie dochody z danego roku podatkowego. Naprawdę nie jest to skomplikowane, a w razie konieczności można uzyskać pomoc księgowego, które pomoże nam przebrnąć przez wszelkie formalności. Jeśli chodzi o pit 8c, to dość istotna tutaj jest część d, którą nie każdy wie jak rozliczyć. Otóż to właśnie w niej wykazujemy dodatkowe przychody poza stypendiami, które umieszczone są w części e. Jednak wszelkie wypełnianie tego typu formularzy raczej nie powinno stanowić większego problemu.

Jeżeli poza przychodami wynikającymi ze stosunku pracy bądź też prowadzenia własnej działalności gospodarczej posiadamy jeszcze inne, to musimy o tym poinformować urząd. Od tego typu dochodów również należy odprowadzić przecież podatek. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się jak rozliczyć pit 8c w zeznaniu rocznym. Jeśli nie czujemy się pewnie w tego rodzaju formalnościach, to koniecznie skorzystajmy z pomocy księgowego. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych problemów.